Licówki

Licówki to nic innego jak niezwykle cienkie płatki wykonane z materiałów przypominających w wyglądzie naturalne szkliwo. To jedno z najlepszych rozwiązań mogących znacząco poprawić estetykę poszczególnych elementów uzębienia, bez znaczącej ingerencji w strukturę zęba oraz długotrwałego leczenia.

Rodzaje licówek

Spośród licówek wykonywanych w naszym gabinecie wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje:

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe dają niezwykle trwały efekt, utrzymujący się przez długie lata. Są one wykonane z porcelany, której przezierność i ogólne wrażenia estetyczne dają niezwykle zadowalający efekt.

Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe to mieszanka kilku kompozytów, mających zróżnicowane właściwości. To bezsprzecznie najtańsze rozwiązanie, jednak dzięki wykorzystanym materiałom możliwe jest łatwe dostosowywanie ich kształtu. Mają mniejszą wytrzymałość na ścieranie niż licówki porcelanowe. Niewątpliwą zaletą jest wykonanie ich nawet podczas jednej wizyty.

Licówki bez szlifowania

Licówki bez szlifowania to niezwykle ciekawe, bezbolesne i nieinwazyjne rozwiązanie mogące znacząco poprawić ogólną estetykę zęba. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności szlifowania zębów, przez co cały proces implementacji jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnych licówek. Takie licówki bez szlifowania mogą być jednak stosowane wyłącznie przy drobnych uszkodzeniach i mało widocznych wadach. Ich zastosowanie pozwala na niemalże natychmiastowe cieszenie się nowym wyglądem zębów!

 

Ekstrakcja zęba

Ekstrakcja zębów, potocznie nazywana „wyrwaniem” zębów, to zabieg polegający właśnie na usunięciu zęba z jamy ustnej. Decyzja dotycząca wykonania tego zabiegu powinna być podejmowana na podstawie konsultacji oraz decyzji stomatologa. Należy jednak pamiętać o tym, że chirurgiczne usuwanie zęba to poważna i nieodwracalna decyzja.

Ekstrakcja zęba

Przebieg ekstrakcji zęba składa się z kilku etapów. Wpierw należy znieczulić pacjenta – tak, aby zabieg był maksymalnie przyjemny dla osoby znajdującej się w fotelu stomatologicznym. Następnym krokiem jest delikatne zluksowanie (potoczne nazywane rozruszaniem) zęba, polegające na naruszeniu stabilności danego elementu uzębienia . Stomatolog w dalszej kolejności usuwa go, gdy staję się on niezwykle prosty do ekstrakcji. Po pomyślnym przejściu tego procesu powstała rana zostaje ewentualnie zaszyta i opatrzona, dzięki czemu rozpocznie się jej gojenie. Aby przebiegło ono znacznie płynniej, warto zastosować się do zaleceń chirurga w zależności od specyfiki zabiegu.

Ekstrakcja ósemki

Usuwanie zęba mądrości, znane też jako usuwanie ósemek, to jeden z najczęściej podejmowanych zabiegów mających przywrócić zdrowie łukom zębowemu. Głównym powodem, dla którego dokonuje się takiego wyboru, jest wystąpienie stanu zapalnego w okolicach ostatniego zęba. Innym czynnikiem może być trudność w dokładnym oczyszczaniu ósemek, przez co ich stan może drastycznie się pogarszać. Nierzadko także same ósemki bywają same w sobie problemem, gdyż przez ewentualny brak miejsca w łuku zębowym mogą one przytłaczać resztę elementów uzębienia. Usuwanie ósemek to nie raz kluczowy zabieg dla zdrowia.

Ekstrakcja zębów zatrzymanych

Należy jednak również pamiętać o sytuacji, w której ząb (lub zęby) nie wyrżną się na powierzchnię dziąsła w pełni, lub też w części. W takich przypadkach mowa jest o zębach zatrzymanych — mogących sprawić więcej problemów, niż mogłoby się wydawać. Przyczyny powstania takiej sytuacji są zróżnicowane, a należą do nich między innymi:

 • Nieprawidłowe położenie zawiązka zębowego, przez co ząb rośnie w niewłaściwym kierunku
 • Brak dostatecznego miejsca w łuku zębowym
 • Nieprawidłowa budowa zęba
 • Zbyt późne wypadnięcie zębów mlecznych

Ząb zatrzymany może powodować nie tylko paraliżujący ból, ale też problemy w ustawieniu reszty zębów. Często jednym możliwym wyjściem mogącym rozwiązać ten kłopot jest ekstrakcja zębów, co wiąże się z koniecznością odwiedzenia gabinetu stomatologicznego.

„Czy wyrywanie zęba boli?”

Pośród pacjentów utarło się przekonanie mówiące o tym, że ekstrakcja zęba, czy też usuwanie ósemek z uwagi na przebieg zabiegu jest niezwykle bolesna. To jednak nie może być prawda, jako że współczesna chirurgia stomatologiczna, w której skład wchodzi ten zabieg, zawsze stosuje się znieczulenie miejscowe. Dzięki temu podczas wykonywania niezbędnych do efektywnego usunięcia zęba czynności, niemożliwe jest odczucie jakichkolwiek dolegliwości bólowych. Zapewnia to niezwykły komfort dla każdego pacjenta, który znajdzie się w naszym fotelu stomatologicznym. Należy jednak pamiętać o tym, że fakt użycia znieczulenia oznacza tylko to, że niemożliwe jest odczucie bólu — pacjent nadal będzie w stanie poczuć dotyk narzędzi czy też drobny ucisk podczas samej czynności, jaką jest ekstrakcja zęba.

Wskazania po zabiegu usunięcia zęba

Zakończenie zabiegu, jak jest ekstrakcja zęba, czy też usunięcia zęba może łączyć się z obrzękiem, czy też bólem po zaprzestaniu działania wspomnianego wcześniej znieczulenia. Po każdym wykonanym zabiegu pacjent otrzyma zestaw zaleceń, mających zmniejszyć powstały dyskomfort.

Do najważniejszych punktów należą:

– Wstrzymanie się od jedzenia i picia przez około dwie godziny od momentu zakończenia zabiegu

 • Utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, tak aby uniknąć ewentualnej infekcji
 • Unikanie płukania jamy ustnej przez około trzy dni po zabiegu
 • Całkowite zaprzestanie palenia wyrobów tytoniowych przez przynajmniej jedną dobę

Aby dodatkowo zmniejszyć nieprzyjemne odczucia, zalecane jest stosowanie zimnych okładów. W skrajnych przypadkach, gdy ból staje się nie do zniesienia, możliwe jest zastosowanie środków przeciwbólowych. Jeżeli jednak będzie się on utrzymywać przez dłuższy czas, warto skontaktować się z lekarzem, celem konsultacji i podjęcia dalszych kroków w kwestii leczenia.

 

Radiowizjografia RVG

Nowoczesne rozwiązania z zakresu diagnostyki stomatologicznej są kluczowe nie tylko dla stomatologii jako całej dziedziny medycyny, ale też w skali mikro — dla powodzenia każdego z zabiegów. To właśnie dzięki RTG zęba lekarz bezproblemowo może dokonać oceny nie tylko samych zębów, lecz także ich korzeni czy nawet tkanek w bezpośrednim otoczeniu. Mimo tego, że samo promieniowanie jest szkodliwe, możemy zapewnić o tym, że dawka RTG przy stosowana w tych badaniach jest bezpieczna dla zdrowia pacjenta. Aby dalej zapewnić maksymalną ochronę, przed wykonaniem badania radiolog ubierze pacjenta w specjalny fartuch, chroniący pozostałe elementy ciała przez niepotrzebnym naświetleniem.

Diagnostyka stomatologiczna – czego używamy?

Udając się na diagnostykę stomatologiczną do Artdentico, pacjent może mieć pewność, że otrzyma zdjęcie RTG zęba najwyższej klasy, przy zastosowaniu najlepszej dostępnej technologii. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie dawki przyjmowanego promieniowania, przy osiągnięciu obrazu o niezwykle wysokiej rozdzielczości. Pozwala to na wykonanie zdjęć nawet najbardziej wymagającej grupie pacjentów, jaką są kobiety w ciąży czy też nawet dzieci. Mamy pewność, że są to najbezpieczniejsze rozwiązania, a co więcej, archiwizacja powstałych zdjęć jest znacznie prostsza.

Wraz z wykorzystaniem tak nowoczesnej technologii efekt wykonanych zdjęć RTG jest widoczny niemalże od razu na ekranie. Obraz ten można bezproblemowo powiększać, zmniejsza, regulować kontrast czy jasność, a także uzyskać go na nośniku, jakim jest twardy dysk, czy płyta. To znacznie lepsze rozwiązanie niż tradycyjne zdjęcia RTG zęba, jakie znamy od lat. Zastosowanie zdjęć RTG zębów

Zdjęcia RTG zęba to kluczowy element nie tylko diagnostyki samego problemu, ale też dalszego planu leczenia z zakresu protetyki, ortodoncji, chirurgii czy nawet implantologii. To właśnie dzięki prześwietleniu stomatolog szybko może ocenić stan tkanki kostnej i okołowierzchołkowej, mogącej być świetnym wskaźnikiem zdrowia pacjenta. To także dzięki zdjęciom rentgenowskim stomatolog może zobaczyć znacznie więcej niż to, co widoczne gołym okiem, jak chociażby:

Obecność i ustawienie zębów zatrzymanych Ilość i gęstość kości Zęby, które należy wyleczyć przy pomocy leczenia endontotycznego, jak i reendodntycznego (powtórne leczenie kanałowe)

 

Wybielanie zębów

Kolor zębów to jedna z najważniejszych kwestii estetycznych związanych z uzębieniem. Powody zmiany koloru szkliwa bywają zróżnicowane. Zęby ciemnieją wraz z upływającym czasem, lecz sporą rolę w tym procesie odgrywa także specyfika diety. Barwniki zawarte w konkretnych napojach czy potrawach, ale także palenie wyrobów tytoniowych sprawiają, że zęby tracą swoją naturalną biel. Spory wpływ na taki ten stan rzeczy ma również nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Wybielanie zębów będzie dobrym pomysłem, gdy mamy do czynienia z nie tylko wspomnianymi zmianami z zakresu estetyki, lecz również w momencie gdy:

Zęby są martwe ciemny czy też mocno przebarwione

Zęby są przebarwione przez czynniki o podłożu genetycznym

Wybielanie zębów sprawia, że możliwe staje się zaimplementowanie jaśniejszych wypełnień  takich jak korony czy mosty protetyczne.

Wybielanie nakładkowe zębów

Jednym z najciekawszych rozwiązań w zakresie wybielania uzębienia jest tzw. wybielanie nakładkowe zębów. Polega ono na stosowaniu specjalnych nakładek ze specjalnym żelem od wewnętrznej strony, który umożliwia wybielanie zębów. Aby efekt był zadowalający, muszą być one szczególnie dopasowane do uzębienia, tak aby żel nie wypływał i co najważniejsze — nie drażnił przez swoje działanie dziąseł pacjenta.

Wybielanie zębów tą metodą polega na stopniowym i rozłożonym w czasie utlenianiu barwników przez obecny w żelu nadtlenek wodoru. Podczas wizyty stomatolog dostosuje czas i częstotliwość używania nakładek zgodnie z danym przypadkiem. Zwykle są one stosowane w nocy. Daje to szansę na uzyskanie pożądanych efektów.

Co jeść po zabiegu wybielania zębów?

Aby jednak wybielanie zębów dało pożądane efekty, niezbędne jest zastosowanie się do tak zwanej białej diety, mającej na celu ustabilizowanie i dalsze zachowanie określonego koloru zębów. Powinna ona opierać się na pokarmach nie zawierających ciemnych, niezwykle silnych barwników.

Tymczasowe wyeliminowanie wspomnianych pokarmów jest spowodowane tym, że szkliwo rozjaśnione przez wykonanie zabiegu wybielania zębów jest niezwykle wrażliwe na działanie silnych, szczególnie ciemnych barwników. Kontakt z nimi może doprowadzić do ponownego zabarwienia zębów i zaprzepaszczeniu efektów leczenia. W takim przypadku konieczne będzie ponowne wybielanie zębów.

Aby jednak wybielanie stało się skuteczne, biała dieta powinna być zastosowana przez okres przynajmniej 7 dni po zakończeniu zabiegu. Taka dieta powinna zdecydowanie wyeliminować pokarmy takie jak: Buraki Marchew Ciemne owoce jak np. jeżyny Napoje, takie jak wino, kawa czy herbata

 

Implantologia

Utrata zębów bywa druzgocącym momentem w życiu wielu Pacjentów. Warto wspomnieć tutaj nie tylko o samych kwestiach estetycznych, jakie budzi taki brak w uzębieniu, lecz także to, jakie konsekwencje zdrowotne on niesie. Wraz z wypadnięciem zęba rozpoczyna się proces resorpcji, czyli nieodwracalnego zaniku kości, który może spowodować poważniejsze konsekwencje. Na szczęście istnieje dziedzina stomatologii, mająca na celu zapobiegnięcie wystąpienia wspomnianej sytuacji i zastąpienie powstałych braków, a jest nią implantologia.

Czym jest implantologia?

Implantologia jest jedną z najlepszych sposobów na odbudowę uzębienie w momencie, w którym ząb jest niemożliwy do uratowania poprzez leczenie endodontyczne czy też został on utracony poprzez na przykład nieszczęśliwy wypadek.

Cechą charakterystyczną leczenia implantologicznego jest fakt, że nie skupia się ono na wyłącznie zastąpieniu korony protetycznej, ale zastępuje również cały korzeń utraconego zęba. Implanty stomatologiczne są wszczepiane na stałe w kość, dzięki czemu zyskują stabilną podstawę, przez co ryzyko ich utraty jest niemalże zerowe. Co ważniejsze, po implementacji rozpoczyna się proces osteointegracji, który można wytłumaczyć jako zrastanie się z kością. Zabiegi z zakresu implantologii nie wymagają od stomatologa żadnego szlifowania sąsiednich zębów.

Jeżeli chodzi o sam implanty, pacjent nie musi się obawiać tego, że wywołają on reakcje alergiczne, gdyż jest on wykonany z tytanu. Ten materiał jest całkowicie biozgodny, przez co ryzyko odrzucenia implantu przez organizm spada do minimum. Odznacza się on także niezwykłą wytrzymałością.

Dlaczego warto wybrać implant stomatologiczny?

Istnieje szereg zalet wynikających z zastosowania implantu:

 • Metoda ta zapobiega wystąpieniu zaników kości
 • Implant może być wszczepiony od razu po utracie zęba
 • Pacjent uzyskuje uzupełnienie zęba, które jest niemal niemożliwe do odróżnienia od innych elementów uzębienia
 • Wykorzystane implanty nie wymagają doszlifowywania sąsiednich zębów

Etapy leczenia implantologicznego

Leczenie implantologiczne rozpoczyna się od pierwszej konsultacji, na której implantolog poznaje ogólny stan zdrowia pacjenta, skupiając się na jamie ustnej. Następnie, po wykonaniu niezbędnych badań, lekarz przedstawia plan leczenia, będący podstawą całego procesu. Szczególnej analizie zostaną poddane warunki kostne, obrazujące warunki wszczepienia implantu — kluczowe staje się wykonanie zdjęcia CBCT 3D. Przechodząc do samego wszczepienia uzupełnienia, rozpoczyna się ono od wywiercenia otworu w kości, w który dalej wprowadza się implanty stomatologiczne.

Po wszczepieniu implantu rozpoczyna się proces osteointegracji, polegający na wrośnięciu się w tkankę kostną, wraz z rozpoczęciem gojenia tkanek okolicznych. Po zakończeniu procesu gojenia nadchodzi czas na odsłonięcie implantu wraz z wkręceniem śruby gojącej. Oprócz tego implantolog przygotowuje dziąsło pod dalsze wprowadzenie korony protetycznej. Dzięki temu, po około 2 tygodniach, możliwe jest założenie ostatecznego uzupełnienia uzębienia. Po wykonaniu tej czynności, implanty są zamontowane, a leczenie można uznać za zakończone.

Jak dbać o implant zęba?

Implanty stomatologiczne to nic innego jak sztuczny ząb, który ze względu na swoją naturę nie zachowuje się jak jego prawdziwy odpowiednik. Nie oznacza to jednak tego, że wszczepione implanty nie wymagają żadnego działania z zakresu higieny jamy ustnej. Zaniedbania wynikające z nieodpowiedniego szczotkowania czy też nitkowania mogą doprowadzić do powstania bardzo poważnego stanu zapalnego. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznej oraz płukanie odpowiednim środkiem do tego przeznaczonym. Warto także wprowadzić do codziennej higieny produkty przeznaczone do implantów pielęgnacji miejsc wyposażonych w implanty.

 

Rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego

Staw skroniowo-żuchwowy to obszar wymagający szczególnej uwagi w procesie rehabilitacji stomatologicznej. Jeżeli jego ruch zostanie zaburzony przez najróżniejsze dolegliwości czy też inne czynniki na podłożu genetycznym, niezbędne może okazać się bardzo szeroka diagnoza z zakresu nie tylko chirurgii stomatologicznej, ale też implantologii, ortodoncji czy też protetyki. Staw skroniowo-żuchwowy w domyśle jest utrzymywany przez więzadła czyli mięśnie — ich zwiększone eksploatowanie doprowadza do występowania poważnych dolegliwości bólowych. Wielu pacjentów, gdy natkną się na dolegliwości związane z tą materią, stara się im zapobiec poprzez doraźne środki przeciwbólowe, jednak kluczem do efektywnego pozbycia się ich jest odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja. Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego muszą być leczone w odpowiedni sposób.

Przyczyny zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego

Powody powstawania wszelakich nieprawidłowości wynikają jednakowo z efektów trybu prowadzonego życia, nawyków, ale też czynników zdrowotnych, do których należą dla przykładu:

– Bruksizm ( powtarzalne zgrzytanie i zaciskanie zębów)- Urazy mechaniczne stawów
– Uraz odcinka szyjnego kręgosłupa
– Nieprawidłowy, nieleczony ortodontycznie zgryz
– Stany zapalne w okolicach stawów
– Stres
– Rozwijający się artretyzm
– Nieprawidłowe ustawienie żuchwy
– Nieprawidłowe nawyki

Objawy zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego

Objawy chorobowe i dalsze dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego często nie są jednoznaczne i często mogą być ignorowane przez pacjenta. Do najbardziej powszechnych objawów zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego to między innymi:

– Poważne trudności w przeżuwaniu, czy nawet zwykłym otwieraniu ust
– Ograniczenie mobilności szczęk, nawet do momentu całkowitego ich zablokowania
– Uczucie sztywności obecne na całej twarzy
– Odczuwalny ból stawu, podczas codziennego przeżuwania pokarmu, czy też w stanie
spoczynku
– Wyraźnie słyszalne odgłosy powodowane przez staw, takie jak klikanie
– Zaburzenia narządu słuchu: szumy lub gwizdy w uszach
– Zawroty i bóle głowy

Aby jednak ostatecznie potwierdzić stan zdrowia stanu skroniowo-żuchwowego, niezbędne jest wykonanie szeregu badań mających na celu sprawdzenie konkretnego przypadku.

Leczenie bruksizmu

Ciągłe zgrzytanie zębami i ich silne zaciskanie jest najczęściej spowodowane przez nadmierną aktywnością mięśni żuchwy. Źródłem powstawania takiego stanu rzeczy jest zbyt duża obecność  stresu w życiu pacjenta. Nieleczony bruksizm może doprowadzić do negatywnych efektów takich jak:

– Poważne zniszczenie szkliwa
– Widoczne starcie koron zębowych
– Zmian w stawach żuchwowo-skroniowych

Samo leczenie bruksizmu powinno być przeprowadzane tylko i wyłącznie przez wykwalifikowanego stomatologa. Istnieje jednak możliwość wystąpienia sytuacji, w której przypadek będzie wymagał konsultacji z rzeszą innych specjalistów. Nieleczony bruksizm prowadzi nie tylko do ryzyka utraty poszczególnych elementów uzębienia, ale też również poważne uszkodzenia mięśni otaczających szczęki czy męczący ból głowy. Stosowane techniki leczenia bruksizmu to:

– Zastosowanie przezroczystych nakładek relaksacyjnych, które poprzez swoją budowę zapobiegają jakiemukolwiek zaciskaniu zębów. Jest ona wykonywana na podstawie indywidualnych wycisków i pacjent nakłada się na górny łuk zębowy.

– Gdy powodem występowania bruksizmu jest niepoprawny zgryz, możliwe jest zastosowanie rozwiązań z zakresu ortodoncji. Aparat ortodontyczny pozwala na zapobieganie nadmiernemu ścieraniu zębów i przy okazji daje szansę na przywrócenie zgryzu do normy.

– W rzadkich przypadkach leczenie bruksizmu zawiera dodatkową pomoc ze strony psychoterapeuty, celem znalezienia przyczyny zgrzytania i zaciskania zębów.

Periodontologia

Periodontologia jest dziedziną stomatologi skupiającej się na leczeniu chorób przyzębia. Jej obecność jest niezwykle ważna, gdyż dane dotyczące schorzeń w okolicach tych tkanek bywają prawdziwie zatrważające. Choroby przyzębia występują nie tylko u dorosłych (dane mówią nawet o 60% osób pełnoletnich), ale też u dzieci czy nastolatków. Ignorowanie ich obecności może być bardzo destrukcyjne dla zdrowia jamy ustnej. Właśnie dlatego szczególnie zalecane jest udanie się do gabinetu stomatologicznego i oddanie się w ręce periodontologia.

Choroby przyzębia

Choroby przyzębia to grupa chorób obejmujących swoim zasięgiem tkanki otaczające zęba, a zwłaszcza jego szyjkę i korzeń. Dzielą się one na dwie podstawowe grupy, jakimi są zapalenia dziąseł oraz zapalenia samego przyzębia. Zapalenie dziąseł jest zwykle bardzo proste do wykrycia i dalej samego leczenia, jednak wraz z jego nie wyleczeniem, rośnie szansa na przeniesienie się na otaczające ząb tkanki.

Natomiast choroby przyzębia atakują, jak pokazuje periodontologia, właśnie przyzębie. Jego stopniowe niszczenie może mieć drastyczne efekty, jakim są cofające się dziąsła, a co za tym idzie — odsłanianie szyjek i korzeni zębowych. Zęby mogą stać się rozchwiane, przez co ryzyko ich wypadania znacznie rośnie. Jak widać ignorowanie takiego stanu rzeczy może doprowadzić nie tylko do poważnego uszkodzenia zębów, ale nawet ich całkowitej utraty.

Przyczynami występowania chorób przyzębia jest najczęściej spowodowana przez niedostateczną higienę jamy ustnej i co za tym idzie — zwiększone odkładanie płytki nazębnej. Jeżeli nie będzie ona usuwana poprzez szczotkowanie, dojdzie do mineralizacji płytki i powstania kamienia nazębnego. Jej zaleganie jest niezwykle destrukcyjne dla zębów i ogólnego zdrowia jamy ustnej.

Usługi periodontologiczne

Periodontolog podczas codziennej pracy zajmuje się świadczeniem zabiegów cechujących się
utrzymaniem optymalnego staniu przyzębia poprzez kontrolę stanu kieszonek dziąsłowych.

Grupy usług, jakimi zajmuje się periodontologia można podzielić na:

– Zabiegi całkowicie eliminujące kieszonki dziąsłowe

– Zabiegi cześciowo eliminujące kieszonki dziąsłowe

W obydwóch przypadkach pożądanym efektem jest zlikwidowanie ogniska zainfekowania tkanek. Inną grupą świadczonych usług periodontologicznych są zabiegi higienizacyjne, takie jak skalingu i piaskowania. Pozwalają one na szybkie i sprawne usunięcie nagromadzonej płytki nazębnej.

Zajmujemy się także przeszczepami tkanki łącznej i nabłonkowo-łącznej w celu pokrycia odsłoniętych szyjek zębowych. Pomaga to także przygotowaniu zębów do odbudowy protetycznej lub zabiegów implantacji zębowych. Przeprowadzamy też leczenie stanów zapalnych przy implantach.

Leczenie paradontozy

Parodontoza to bezsprzecznie jedna z najczęściej spotykanych chorób przyzębia i główny przedmiot dziedziny, jaką jest periodontologia. Jej rozwój bywa często niezauważalny. Objawy, jakie mogą wzbudzić podejrzliwość wśród pacjenta, to między innymi:

– Zaczerwienienie dziąseł
– Krwawienie dziąseł (obecne zwłaszcza przy szczotkowaniu zębów)
– Nieprzyjemny zapach z ust, pomimo wykonywania zabiegów higienicznych
– Widoczne odsłonięcie szyjek lub korzeni zębów
– W skrajnych przypadkach rozchwianie zębów, czyli utrata ich stabilnej pozycji.

Leczenie paradontozy we wczesnym stadium opiera się w głównym stopniu o odpowiednie zabiegi higieniczne. Kluczowe staje się szczotkowanie, czyszczenie przy pomocy nici dentystycznej oraz płukanie odpowiednim płynem. Jeżeli chodzi o leczenie paradontozy w zaawansowanym stadium rozwoju, kluczowe staje się skonsultowanie się ze stomatologiem, którego specjalizacją jest periodontologia. Jej etapy można podzielić na:

– Czyszczenie zębów (w niektórych przypadkach także kieszonek dziąsłowych) z kamienia nazębnego
– Kurację antybiotykową
– Odbudowę uszkodzonych tkanek
– W przypadku pacjentów u których doszło do rozchwiania zębów, konieczne jest ich ustabilizowanie przy pomocy specjalnych szyn.

Stomatologia dziecięca

Każde dziecko ma obawy przez nieznanym. Pierwsza wizyta i stomatologia jest bardzo ważnym wydarzeniem, które może mieć konsekwencje dla jego późniejszego nastawienia do leczenia. Wspólnymi siłami możemy pomóc naszym dzieciom, aby wizyty u dentysty nie były niemiłym obowiązkiem.

Każde dziecko w naszym gabinecie może pojeździć na fotelu dentystycznym, wyleczyć ząbki swojemu misiowi, a także zwierzyć ze swoich przedszkolnych i szkolnych problemów.

Oferujemy Państwu

 • Wypełnienie zębów mlecznych i stałych. Można wykonać wypełnienie kompozytem światło utwardzalnym kolorystycznie dobranym do zęba własnego, lub wypełnienie kompomerowe światło utwardzalne kolorowe. Kolorowe wypełnienie polecamy do zębów mlecznych. Dają one dziecku możliwość wyboru atrakcyjnego koloru. Odciąga to uwagę od samego zabiegu a po wizycie zaprezentować wesołe wypełnienie koleżankom i kolegom. Wypełnienia te dają możliwość krótkiej pracy, lepszego kontaktu pacjenta z lekarzem, uwalniają jony fluoru i jony cynku, co zapewnia długotrwałą i podwójną ochronę przed próchnicą wtórną.
 • Oczyszczenie profesjonalne ząbków delikatną pasta i wzbogacenie minerałami stosując pyszny owocowy żel.
 • Lakowanie (uszczelnianie bruzd). Wypełnienie bruzd zębów stałych tuż po wyrznięciu ze względu na ich słabe zmineralizowanie. Zalakowane bruzdy są łatwe do oczyszczania i nie ma zalegania resztek pokarmowych.
 • Ekstrakcje

 

Wykonujemy “znieczulenie przed znieczuleniem” żelem o cudownym owocowym smaku.

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Porozmawiajmy z dzieckiem w domu. Postarajmy się wytłumaczyć przebieg wizyty i zapewnij, że pierwsza wizyta to odwiedziny u nowego znajomego dentysty, który sprawdzi tylko czy ząbki są zdrowe.

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna to bezsprzecznie jedna z kluczowych dziedzin stomatologii, skupiająca się na inwazyjnym i chirurgicznym leczeniu dolegliwości w zakresie uzębienia. Zabiegi, które wykorzystuje się w chirurgii stomatologicznej, skupiają się na usuwaniu (ekstrakcji) zębów, eliminacji wad zgryzu, czy też leczenia powstałych stanów zapalnych, czy nawet torbieli powstałych w okolicach zatok szczękowych.

Chirurgia szczękowa

Chirurgia szczękowa jest na swój sposób połączeniem medycyny ogólnej, jak i stomatologii. Jej dominującym obszarem działania jest leczenie wszelkich schorzeń w obszarze jamy ustnej czy też w niektórych przypadkach twarzoczaszki. Chirurg szczękowy zajmie się wszystkimi sytuacjami, w których sam stomatolog nie jest w stanie pomóc pacjentowi.

Zakres działań chirurga stomatologa

Działania, jakie podejmie chirurgia stomatologiczna, cechują się tym, że są one z natury bardzo inwazyjne. Dla przykładu interwencja chirurga szczękowego jest niezbędna, gdy w zakresie zatok szczękowych czy też innych trudnych dostępnych miejscach pojawią się niepokojące guzy, czy też torbiele.

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgi szczękowej jest resekcja wierzchołka zęba. Wykonywana jest w momencie, gdy w obrębie wspomnianego wierzchołka zęba powstają patologiczne zmiany, które są niemożliwe do wyleczenia tradycyjnymi metodami. Z uwagi na sporą inwazyjność, cały zabieg jest wykonywany podczas znieczulenia miejscowego. Chirurg szczękowy podejmie się nacięcia błony śluzowej, po której usunie wszelkie nieprawidłowości.

Drugim z popularnych zabiegów wykonywanych z zakresu dziedziny, jaką jest chirurgia stomatologiczna, jest ekstrakcja zębów zatrzymanych oraz ósemek. Termin „ząb zatrzymany” odwołuje się do sytuacji, w której ząb podczas procesu rośnięcia nie wyrżnie się w całości na powierzchnię dziąsła, lub też zrobi to tylko w części. Ich długotrwała obecność może być bardzo szkodliwa dla ustawienia pozostałych elementów uzębienia w łuku i spowodować poważne stany zapalne. Ich odpowiednie leczenie jest absolutnie niezbędne dla zdrowia pacjenta, zwłaszcza w długiej perspektywie czasowej.

Chirurgia stomatologiczna zajmie się także wszczepianiem implantów stomatologicznych, oczywiście po uprzednim skonsultowaniu się z implantologiem. Samo wszczepianie implantów jest oparte na rekonstrukcji prawidłowego ustawienia i liczebności zębów w łuku zębowym.  Dzięki temu możliwe jest przywrócenie pełnej funkcjonalności uzębienia wraz z jego nienagannym wyglądem.

Endodoncja (leczenie kanałowe)

Leczenie kanałowe to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologa, które poprzedza silny ból, uniemożliwiający normalne życie. We współczesnej stomatologii niezwykle ważną rolę odgrywa wykorzystanie mikroskopu sprawiającego, że sama endodoncja jest znacznie prostsza — zarówno dla pacjenta, jak i wykonującego zabieg stomatologa. Często traktuje się je jako swego rodzaju ostatnią deskę ratunku, gdyż jest to ostateczne rozwiązanie, zapobiegające konieczności ewentualnej ekstrakcji zakażonego zęba.

Wskazania do leczenia kanałowego pod mikroskopem

Istnieje zestaw pewnych wskazań, jakie mogą stanowić o konieczności podjęcia się, zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Można do nich zaliczyć:

 • Zapalenie miazgi
 • Martwica miazgi

 • Konieczność wykonania ponownego zabiegu leczenia kanałowego (reendodontycznego)

 • Poważne zmiany w obrębie wierzchołka zębowego

Tym, co bywa ostatecznym czynnikiem, niemalże zmuszającym Pacjenta do podjęcia konkretnych kroków jest wręcz paraliżujący i przeszywający ból zęba, którego głównym winowajcą jest nic innego jak wspomniane wcześniej zapalenie miazgi. Nieraz bywa on niezwykle męczący i uniemożliwia nie tylko bezbolesne spożywanie pokarmów, ale też normalnie funkcjonowanie na co dzień.

Jedynym i zarazem najskuteczniejszym sposobem na to, aby się go pozbyć, jest rozwiercenie zęba i w dalszym kroku wyczyszczenie kanałów zaatakowanych przez zapalenie (a także zakażenie) miazgi. Dzięki temu pacjent zyskuje pewność, że nie będzie się ono rozwijać, a ból stopniowo minie. Endodoncja, a dokładnie leczenie kanałowe pod mikroskopem to odpowiedź na paraliżujący ból.

Samo leczenie kanałowe pod mikroskopem polega na usunięciu zakażonej miazgi wraz z kompletnym oczyszczeniem kanału zębowego. Dla komfortu pacjenta, naturalnie jest ono wykonywane pod wpływem znieczulenia miejscowego, przez co niemożliwe jest odczucie dolegliwości bólowych. Po wykonaniu niezbędnych czynności ząb zamykany jest przy pomocy wypełnień protetycznych. To rozwiązanie jest najlepsze z powodu utrzymania doskonałej szczelności i separacji od bakterii.

Zalety użycia mikroskopu – endodoncja

W dzisiejszych czasach leczenie kanałowe, jak i leczenie kanałowe pod mikroskopem zmieniło się w pozytywny sposób dla pacjenta. Zwłaszcza z uwagi na wspomniany mikroskop, który kompletnie odmienił to, jak wygląda ten zabieg. Pozwala on osiągnąć szereg korzyści jakimi są:

 • Znaczne szybsze i bardziej radykalne leczenie, przez co często zabieg można wykonać w przeciągu zaledwie jednej wizyty

 • Stomatolog może pracować na niezwykle małym polu zabiegowym (nawet tym o powierzchni jednego milimetra kwadratowego)

 • Opracowywany ząb jest oczyszczany, dezynfekowany i osuszany w sposób dokładniejszy, dzięki czemu spada ryzyko utraty jałowości

 • Łatwość namierzenia i wyjęcia złamanych elementów narzędzi stomatologicznych z kanału zęba pacjenta

 • Kanały o niestandardowym kształcie czy długości po tradycyjnym leczeniu kanałowym moga być poddane niedokładnym działaniom, przez co rośnie ryzyko konieczności wykonania powtornego zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe (endodontycznego)

 • Łatwiejsze wypełnienie oczyszczonego z miazgi zęba płynną gutaperką

 • Szansa na dłuższe cieszenie się nienagannym stanem leczonego zęba

Opinie

Zarezerwuj wizytę

Wyrażam zgode na przetwarzanie danych i akceptuje regulamin.
Zadzwoń teraz