Zabieg wykonuje

Maja Rakowska

lekarz stomatolog

Agnieszka Kowalczyk

lekarz stomatolog

Cennik Ekstrakcja zęba

Ekstrakcja zęba
150-250 zł

Oferta

Ekstrakcja zęba

Ekstrakcja zębów, potocznie nazywana „wyrwaniem” zębów, to zabieg polegający właśnie na usunięciu zęba z jamy ustnej. Decyzja dotycząca wykonania tego zabiegu powinna być podejmowana na podstawie konsultacji oraz decyzji stomatologa. Należy jednak pamiętać o tym, że chirurgiczne usuwanie zęba to poważna i nieodwracalna decyzja.

Ekstrakcja zęba

Przebieg ekstrakcji zęba składa się z kilku etapów. Wpierw należy znieczulić pacjenta – tak, aby zabieg był maksymalnie przyjemny dla osoby znajdującej się w fotelu stomatologicznym. Następnym krokiem jest delikatne zluksowanie (potoczne nazywane rozruszaniem) zęba, polegające na naruszeniu stabilności danego elementu uzębienia . Stomatolog w dalszej kolejności usuwa go, gdy staję się on niezwykle prosty do ekstrakcji. Po pomyślnym przejściu tego procesu powstała rana zostaje ewentualnie zaszyta i opatrzona, dzięki czemu rozpocznie się jej gojenie. Aby przebiegło ono znacznie płynniej, warto zastosować się do zaleceń chirurga w zależności od specyfiki zabiegu.

Ekstrakcja ósemki

Usuwanie zęba mądrości, znane też jako usuwanie ósemek, to jeden z najczęściej podejmowanych zabiegów mających przywrócić zdrowie łukom zębowemu. Głównym powodem, dla którego dokonuje się takiego wyboru, jest wystąpienie stanu zapalnego w okolicach ostatniego zęba. Innym czynnikiem może być trudność w dokładnym oczyszczaniu ósemek, przez co ich stan może drastycznie się pogarszać. Nierzadko także same ósemki bywają same w sobie problemem, gdyż przez ewentualny brak miejsca w łuku zębowym mogą one przytłaczać resztę elementów uzębienia. Usuwanie ósemek to nie raz kluczowy zabieg dla zdrowia.

Ekstrakcja zębów zatrzymanych

Należy jednak również pamiętać o sytuacji, w której ząb (lub zęby) nie wyrżną się na powierzchnię dziąsła w pełni, lub też w części. W takich przypadkach mowa jest o zębach zatrzymanych — mogących sprawić więcej problemów, niż mogłoby się wydawać. Przyczyny powstania takiej sytuacji są zróżnicowane, a należą do nich między innymi:

  • Nieprawidłowe położenie zawiązka zębowego, przez co ząb rośnie w niewłaściwym kierunku
  • Brak dostatecznego miejsca w łuku zębowym
  • Nieprawidłowa budowa zęba
  • Zbyt późne wypadnięcie zębów mlecznych

Ząb zatrzymany może powodować nie tylko paraliżujący ból, ale też problemy w ustawieniu reszty zębów. Często jednym możliwym wyjściem mogącym rozwiązać ten kłopot jest ekstrakcja zębów, co wiąże się z koniecznością odwiedzenia gabinetu stomatologicznego.

„Czy wyrywanie zęba boli?”

Pośród pacjentów utarło się przekonanie mówiące o tym, że ekstrakcja zęba, czy też usuwanie ósemek z uwagi na przebieg zabiegu jest niezwykle bolesna. To jednak nie może być prawda, jako że współczesna chirurgia stomatologiczna, w której skład wchodzi ten zabieg, zawsze stosuje się znieczulenie miejscowe. Dzięki temu podczas wykonywania niezbędnych do efektywnego usunięcia zęba czynności, niemożliwe jest odczucie jakichkolwiek dolegliwości bólowych. Zapewnia to niezwykły komfort dla każdego pacjenta, który znajdzie się w naszym fotelu stomatologicznym. Należy jednak pamiętać o tym, że fakt użycia znieczulenia oznacza tylko to, że niemożliwe jest odczucie bólu — pacjent nadal będzie w stanie poczuć dotyk narzędzi czy też drobny ucisk podczas samej czynności, jaką jest ekstrakcja zęba.

Wskazania po zabiegu usunięcia zęba

Zakończenie zabiegu, jak jest ekstrakcja zęba, czy też usunięcia zęba może łączyć się z obrzękiem, czy też bólem po zaprzestaniu działania wspomnianego wcześniej znieczulenia. Po każdym wykonanym zabiegu pacjent otrzyma zestaw zaleceń, mających zmniejszyć powstały dyskomfort.

Do najważniejszych punktów należą:

  • Wstrzymanie się od jedzenia i picia przez około dwie godziny od momentu zakończenia zabiegu
  • Utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, tak aby uniknąć ewentualnej infekcji
  • Unikanie płukania jamy ustnej przez około trzy dni po zabiegu
  • Całkowite zaprzestanie palenia wyrobów tytoniowych przez przynajmniej jedną dobę

Aby dodatkowo zmniejszyć nieprzyjemne odczucia, zalecane jest stosowanie zimnych okładów. W skrajnych przypadkach, gdy ból staje się nie do zniesienia, możliwe jest zastosowanie środków przeciwbólowych. Jeżeli jednak będzie się on utrzymywać przez dłuższy czas, warto skontaktować się z lekarzem, celem konsultacji i podjęcia dalszych kroków w kwestii leczenia.

    Umów się na konsultacje

    Zapraszamy na konsultacje stomatologiczne, Chętnie doradzimy i wspólnie ustalimy plan leczenia. Do zobaczenia!

    Dlaczego warto nas odwiedzić

    Opinie naszych pacjentów