Oferta

Gaz rozweselający

Jednym ze sposobów na rozluźnienie i odstresowanie w trakcie zabiegu dentystycznego jest gaz rozweselający, czyli mieszanina tlenu i podtlenku azotu. Ze względu na jego właściwości rekomendujemy go pacjentom czującym strach przed leczeniem stomatologicznym. Wysokie bezpieczeństwo stosowania metody sprawia, że mogą z niej korzystać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

Sedacja wziewna — czym jest?

Gaz rozweselający to mieszanina tlenu i podtlenku azotu, która jest podawana drogą wziewną. Sposób aplikacji jest szczególnie przyjazny małym pacjentom, którzy mogą źle reagować na widok strzykawki. Podanie rozpoczyna się od nałożenia maseczki na nos — z tego powodu metodę sedacji rekomendujemy pacjentom, którzy ukończyli szósty rok życia.

Gaz rozweselający stopniowo dociera do mózgu, powodując rozluźnienie i odprężenie. Skład mieszanki jest dobierany adekwatnie do aktualnego stanu pacjenta oraz przeprowadzanych procedur. Proces wprowadzania pacjenta w stan rozluźnienia rozpoczyna się od niewielkich dawek, które stopniowo są zwiększane. Co ważne — 3 godziny przed zabiegiem pacjent nie może jeść i pić.

Warto zaznaczyć, że w przypadku sedacji wziewnej aktywność ośrodkowego układu jest obniżona, jednak nie zachodzi zjawisko utraty świadomości. Pacjent wie, co dzieje się wokół niego, a jednocześnie jest obojętny na nieprzyjemne bodźce, takie jak zapachy czy dźwięki. Odczucia związane z sedacją są porównywalne do przyjemnej euforii, odprężenia psychicznego. Dzięki temu, że działanie gazu rozweselającego kończy się po około trzech minutach od zakończenia podawania, pacjent od razu po zabiegu może wrócić do domu.

Gaz rozweselający u dentysty

Gaz rozweselający u dentysty to bezpieczna metoda dla pacjentów zmagających się z:

  • Nadciśnieniem krwi — ograniczenie poziomu stresu redukuje ryzyko nagłego wzrostu ciśnienia krwi,
  • Astmą — mieszanina podtlenku azotu i tlenu ma działanie rozluźniające, dzięki czemu ryzyko ataku jest mniejsze,
  • Chorobą serca — sedacja nie ma negatywnego wpływu na rytm serca.

Nie każdy może skorzystać z sedacji wziewnej. Wśród przeciwwskazań do jej zastosowania należy wyszczególnić:

  • Niedrożność dróg oddechowych (np. spowodowana katarem),
  • Stwardnienie rozsiane,
  • I trymestr ciąży,
  • Choroby psychiczne,
  • Mukowiscydozę,
  • Choroby płuc (np. rozszerzenie oskrzeli, rozedma płuc).

W sytuacji, gdy pacjent odczuwa lęk na widok igły i strzykawki, sedację można wykorzystać jako “znieczulenie przed znieczuleniem”. Gaz rozweselający niestety nie zastępuje tradycyjnego znieczulenia miejscowego, jednak bez wątpienia ułatwia współpracę pomiędzy lekarzem a pacjentem.

Cena znieczulenia gazem rozweselającym

Jednorazowy koszt maseczki wykorzystywanej przy sedacji wziewnej to 30 złotych, natomiast stosowanie gazu rozweselającego przez godzinę kosztuje 100 złotych. Cena takiego znieczulenia jest nieporównywalnie mniejsza od korzyści uzyskiwanych dzięki niemu. To doskonały sposób na opanowanie stresu i poprawę doświadczeń związanych z leczeniem stomatologicznym, które mogą mieć wpływ na dalszą współpracę z dentystami.

    Umów się na konsultacje

    Zapraszamy na konsultacje stomatologiczne, Chętnie doradzimy i wspólnie ustalimy plan leczenia. Do zobaczenia!

    Dlaczego warto nas odwiedzić

    Opinie naszych pacjentów