Ortodoncja

Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja to jedna z kluczowych dziedzin stomatologii, której zakresem działań jest korygowanie wad zgryzu, czyli nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk. Powody, dla których leczenie ortodontyczne jest koniecznym krokiem, są zróżnicowane. Pierwszym z nich jest to, że niepoprawne ustawione zęby są znacznie trudniejsze do odpowiedniej pielęgnacji podczas codziennego szczotkowania. Drugim powodem, wynikającym niejako z pierwszego, jest to, że wraz z niewystarczającą higieną, zęby stają się znacznie bardziej podatne na choroby pokroju paradontozy! Ortodoncja to świetny środek do zapobiegania wystąpieniu wspomnianych problemów, a dobry ortodonta jest na wagę złota.

Usługi z zakresu ortodoncji

W gabinecie Artdentico zajmujemy się świadczeniem najwyższej jakości usług z zakresu leczenia wady zgryzu zarówno u dzieci, jak i u dorosłych pacjentów. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, jesteśmy w stanie przeprowadzić cały proces leczenia ortodontycznego, wraz z całkowitym przygotowaniem ortodontycznym. Zajmiemy się dokładnym zdiagnozowaniem wady zgryzu na podstawie zdjęć rentgenowskich wraz z wykonaniem wszystkich wycisków.

Leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne, mimo rosnącej popularności, wciąż bywa kojarzone z ludźmi dorosłymi. Nic bardziej mylnego! Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego należy zawsze do dentysty, czy też samego ortodonty. Jest ona zawsze umotywowane przez stopień występujących problemów, jednak pacjenci pragną także tego, aby ich uśmiech znów prezentował się zjawiskowo. Powody podjęcia się takiego leczenia są jednakże wielowymiarowe. Dla przykładu, odpowiednie położenie górnych siekaczy sprawia, że warga ma odpowiednie podparcie, dzięki czemu prawdopodobieństwo wystąpienia zmarszczek i bruzd w okolicach ust i nosa maleje. Nie sposób nie docenić tego, jak świetny wpływ ma współczesna ortodoncja na zdrowie pacjentów.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparat ortodontyczny to bezsprzecznie najlepsze rozwiązanie mogące skorygować wszelkie powstałe wady ustawienia zębów. Spośród wszystkich dostępnych aparatów możemy wyróżnić aparaty ortodontyczne stałe oraz ruchome, które odznaczają się zróżnicowanymi cechami. Warto zaznajomić się z każdym z nich, aby ortodonta mógł wybrać maksymalnie dopasowane rozwiązanie, niezależnie od tego czy jest to aparat ortodontyczny stały czy aparat ruchomy.

Aparat ortodontyczny stały

Aparat ortodontyczny stały, jak sama nazwa mówi, sjest montowany na stałe na zębach pacjenta. Jest on szczególnie zalecany dla osób młodych, jak i dorosłych. Ich zaletami jest to, że są one niezwykle skuteczne, przez co pozwalają na korygowanie znacznie poważniejszych wad, niż w przypadku aparatów ruchomych. Każdy z nich składa się z zamków oraz łuków, a spośród z nich wyróżnia się:

– aparaty metalowe, których elementy są wykonane w całości z jednego materiału. To opcja najtańsza, jednak należy brać pod uwagę to, że taki aparat ortodontyczny stały będzie niezwykle widoczny na powierzchni zębów. Z pozoru mogłoby się wydawać, że estetyka tego rozwiązania jest znacznie mniej zadowalająca, jednak wraz ze zmniejszonymi rozmiarami zamków, rezultaty bywają prawdziwie zachwycające.

– aparaty ceramiczne lub kryształowe (zwane też estetycznymi), które są przeznaczone dla pacjentów pragnących zachować maksymalną dyskrecję podczas samego leczenia przy pomocy aparatu stałego. Ich niezwykłą zaletą jest to, że przez przezierność wykorzystywanego materiału nie zwracają na siebie uwagi, gdyż tak naprawdę są one niemalże przezroczyste. Ten fakt zdecydowanie wpływa pozytywnie na pewność siebie u wielu pacjentów, u których aparat na zęby budzi pewien dyskomfort.

Aparat ruchomy

Aparat ruchomy to taki aparat na zęby, który pacjent sam zakłada i wyjmuje z jamy ustnej, zgodnie z zaleceniami lekarza ortodonty. Możemy podzielić je na kilka najważniejszych grup, które wyróżniają się siłami, jakie oddziałują na cały układ stomatognatyczny. Wyróżniamy:

– Aparaty czynne, które działają mechanicznie przede wszystkim na same zęby, ale też otaczające je przyzębie oraz kość za pomocą najróżniejszych sprężyn łuków lub gumek.

– Aparaty czynnościowe, czyli aparaty działające w taki sposób, że wywołują stale zmiany narządu żucia, a zwłaszcza jego napięcie.

– Aparaty bierne, które nie posiadają elementów mechanicznych, lecz wykorzystują tylko i wyłącznie naturalne siły fizjologiczne narządu żucia.

Aby zapewnić maksymalnie skuteczne rezultaty, każdy aparat ruchomy wykonywany jest pod unikalny kształt łuków zębów, jak i samej szczęki. Dzięki temu ortodonta zyskuje pewność, że każde leczenie przy pomocy tego aparatu będzie skuteczne.

Opinie

Ortodoncja - Cennik

  • Aparat metalowy ( 1 łuk ) 1 800 zł
  • Aparat estetyczny (1 łuk) 2 500 zł

Wyrażam zgode na przetwarzanie danych i akceptuje regulamin.