Zabieg wykonuje

Agnieszka Kowalczyk

lekarz stomatolog

Cennik Ortodoncja

Aparat stały: metalowy (1 łuk)
2000 zł (kontrola 1 łuk 150 zł / dwa 180 zł)
Aparat stały: szafirowy (1 łuk)
2700 zł (kontrola 300 zł)
Aparat stały: samoligaturujący
2500 zł (kontrola 300 zł)
Aparat stały: złoty
2200 zł
Aparat stały: Damon estetyczny
3500 zł (wizyta kontrolna 250 zł)
Aparat stały - wizyta kontrolna
150 zł
Aparat Haas
1000 zł
Aparat Hyrax na pierścieniach
1000 zł
Aparaty ruchome: maska twarzowa
500 zł
Aparaty ruchome
od 700 / 800 zł (kontrola co 2 miesiące 100 zł)
Clear Aligner
900 zł (wizyty kontrolne 100 zł / 150 zł)
Konsultacje
150 zł
Plan leczenia
100-200 zł
Pacjenci do szynoterapii przed leczeniem ortodontycznym do dalszej diagnostyki i leczenia
1000 zł (wraz z szyną)
Szynoterapia
1200 zł (kontrola 150 zł)
Dopasowanie szyny i wizyta kontrolna
150 zł
Wymiana Retainera
300 zł
Podklejenie Retainera po 12 msc
150 zł
Zdjęcie Retainera
250 zł
Retainer Ruchomy (1 łuk)
300 zł

Oferta

Ortodoncja

Ortodoncja to dział stomatologii, który wykorzystuje m.in. aparaty stałe i ruchome do korekcji wad zgryzu. Podjęcie leczenia ortodontycznego jest ważne głównie z powodów zdrowotnych: nieprawidłowe ułożenie zębów uniemożliwia właściwą higienę jamy ustnej, co skutkuje szybszym gromadzeniem kamienia nazębnego, a w konsekwencji prowadzi do rozwoju groźnych chorób — w tym próchnicy i paradontozy.

Wady zgryzu mogą powodować trudności z wymową, zaburzać funkcję żucia, prowadzić do stopniowego ścierania zębów czy rozwoju schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Ortodoncja chroni Pacjenta przed licznymi zagrożeniami, a dodatkowo umożliwia poprawę własnego wyglądu — piękne, proste zęby to atut, który wpływa pozytywnie na atrakcyjność i jakość relacji międzyludzkich.

Trainery — leczenie przedortodontyczne

Jednym ze stosowanych rozwiązań w ortodoncji są trainery — leczenie przedortodontyczne przeprowadzane z ich pomocą eliminuje złe nawyki i wspomaga rozwój mięśni i kości układu stomatognatycznego. Przyjmują one postać silikonowych nakładek, które nosi się codziennie przez kilka godzin oraz w trakcie snu. Trainery wykorzystuje się do odzwyczajania od ssania smoczka, wstępnego szeregowania zębów, zapobiegania oddychaniu przez usta i zgrzytaniu zębami, stymulacji mięśni ust i nie tylko.

To rozwiązanie jest najczęściej stosowane u dzieci między 4 a 12 rokiem życia. Jego noszenie wymusza prawidłowe ułożenie języka, szczęki i żuchwy. Dzięki trainerom można zapobiec rozwojowi szkodliwych nawyków, których obecność w latach późniejszych może skutkować koniecznością przeprowadzenia leczenia ortodontycznego.

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome nosi się jedynie przez określony czas w ciągu dnia — należy go zakładać i ściągać zgodnie z zaleceniami lekarza ortodonty. Wśród tej grupy rozwiązań należy wyróżnić:

 • Aparaty czynne — działają mechanicznie na zęby, przyzębie i kość za pomocą śrub, klamr, łuków, sprężyn,
 • Aparaty czynnościowe — może być stosowany m.in. w leczeniu tyłozgryzu i zgryzu otwartego,
 • Aparaty bierne — wykorzystują tylko i wyłącznie naturalne siły fizjologiczne narządu żucia.

Aparaty stałe

Aparat ortodontyczny stały jest przyklejany do zębów pacjenta na cały okres leczenia. Z tego powodu może być stosowany wyłącznie u osób, u których zęby mleczne zostały w całości zastąpione zębami stałymi. Wykorzystuje się go do korekcji wad zgryzu u osób dorosłych i młodzieży — szczególną skuteczność wykazuje w przypadku leczenia młodszych pacjentów, których tkanka kostna jest jeszcze na etapie rozwoju (do ok. 18 roku życia).

Wśród aparatów stałych wyróżniamy następujące warianty:

 • Aparat metalowy — wykonany w całości z jednego materiału. Cechuje go niezwykła skuteczność i atrakcyjna cena, która umożliwia przeprowadzenie leczenia ortodontycznego w optymalnej cenie,
 • Aparat ceramiczny lub kryształowy (zwany też estetycznym) — wykazuje identyczną skuteczność w leczeniu wad zgryzu co aparat metalowy, a jednocześnie jest bardziej atrakcyjny wizualnie — jest dyskretny i nie rzuca się w oczy, dzięki czemu jego noszenie nie powoduje dyskomfortu.

Ze względu na sposób działania należy wyróżnić:

 • Aparaty stałe konwencjonalne — najczęściej stosowany rodzaj; umożliwiają przeprowadzenie skutecznego leczenia ortodontycznego przy optymalnym budżecie. Siły przemieszczające zęby są generowane przez ligatury podtrzymujące łuk aparatu, które trzeba wymieniać co około 30 dni. Wariant rekomendowany głównie młodszym pacjentom,
 • Aparaty stałe samoligaturujące — wyróżnia go nowoczesna budowa zamków, dzięki której aparat jest mniej widoczny, a leczenie przeprowadzane z jego pomocą staje się szybsze, bardziej efektywne i komfortowe.

  Umów się na konsultacje

  Zapraszamy na konsultacje stomatologiczne, Chętnie doradzimy i wspólnie ustalimy plan leczenia. Do zobaczenia!

  Metamorfozy naszych pacjentów Więcej metamorfoz niebawem.

  Dlaczego warto nas odwiedzić

  Opinie naszych pacjentów